Najlepsze kosmetyki naturalne

Najlepsze kosmetyki naturalne

Wszystko na temat kosmetyków naturalnych.
 • Naturalne farby do włosów Color&Soin

  Data:
  6 czerwca 2011
  Dodał:
  Darish
  Kategorie:
  Nowości
  Tagi:

  Chemia i zanieczyszczenia to część „środowiska”, z którą nieustannie musimy się borykać. Dlatego też wszystko co naturalne tak bardzo nas przyciąga. Jemy produkty spożywcze prosto od rolnika, stosujemy kosmetyki na bazie naturalnych wyciągów ale czy możemy naturalnie farbować włosy?  Teraz już tak! A wszystko to dzięki nowym farbom dostępnych w aptekach.

  Sztuka farbowania włosów liczy trzy tysiące lat i sięga czasów faraonów W ostatnich latach koloryzacja włosów stała się jednym z najczęściej stosowanych zabiegów kosmetycznych u kobiet. W Europie farby do włosów stosuje ponad 60 proc. kobiet, od sześciu do ośmiu razy w roku. To ponad 200 milionów klientów co 60 dni. Coraz częściej sięgają po nie również mężczyźni, a także osoby młode chcące uatrakcyjnić swój wygląd.

  Niebezpieczne farbowanie

  Zabiegi koloryzacji przeprowadza się nie tylko w salonach fryzjerskich, ale także w domu. Farby do włosów nie powinny uszkadzać łodygi włosa ani działać toksycznie i uczulające Naniesiony na włosy kolor nie może zmieniać się pod wpływem powietrza, światła słonecznego, słonej wody itp.

  Niestety, większość dostępnych na rynku farb zawiera szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne, które powodują uczulenia, niszczą strukturę włosów oraz barierę lipidową skóry głowy. Lekarze odnotowują systematyczny wzrost liczby osób, u których występuje reakcja alergiczna po koloryzacji włosów Dzieje się tak, pomimo wprowadzenia do zestawów koloryzujących włosy środków ochronnych i natłuszczających, np. olei silikonowych, lecytyny, oleju rycynowego, lanoliny. Badania przeprowadzone przez Johna P. McFaddena z londyńskiego Instytutu Dermatologii im. św Jana oraz lana R. White’a ze szpitala św Tomasza w Londynie potwierdzają skalę problemu. Wykazały one, że w ciągu sześciu lat ponad dwukrotnie wzrosła liczba przypadków reakcji alergicznych na farby do włosów.

  Przyczyny reakcji alergicznych

  Główną przyczyną reakcji alergicznych jest substancja zwana parafenylenodiaminą (inaczej sztuczną henną), ale również amoniak, rezorcyna, parabeny, hydrochinon czy też tak powszechny nikiel. Skóra reaguje wysypką, zaczerwienieniem i świądem. Ponadto, działając inwazyjnie na skórę głowy, substancje te spowalniają produkcję keratyny oraz wypłukują tłuszcze i związki mineralne. Prowadzi to do osłabienia struktury włosów, zwiększenia ich łamliwości, a nawet wzmożonego wypadania.

  Kupuj farby w aptece

  W większości krajów europejskich farby naturalne zaczęły być sprzedawane w aptekach. Wiodący w Europie producent farb naturalnych -francuska firma 3Chenes – obecny jest już na rynkach farmaceutycznych dziewięciu krajów Unii Europejskiej, między innymi we Francji, Belgii, Portugalii, Czechach.

  Teraz farby Color&Soin pojawiły się także w polskich aptekach, bo uzyskały zgodę Głównego Inspektora Farmaceutycznego w Polsce na obrót na rynku farmaceutycznym.

  Farby te w 100 proc. pokrywają siwe włosy, jednakże  w odróżnieniu od tradycyjnych farb nie niszczą struktury włosa i zostały poddane testom dermatologicznym w celu minimalizacji ryzyka podrażnień i alergii. Mogą je stosować kobiety ciężarne i karmiące.

  Co  kryje się w zwykłej farbie?

  Obecność w mieszaninie farbującej nadtlenku wodoru powoduje rozjaśnianie naturalnego barwnika włosów. Zdolność rozjaśniania włosów przez farby utleniające zapewnia również lepsze rezultaty przy farbowaniu siwych włosów.

  Rozjaśnianie włosów nadtlenkiem wodoru ułatwia obecność w recepturze środka alkalicznego. Najbardziej efektywnym związkiem jest amoniak, stosowany w większości farb utleniających. Zawartość amoniaku wymaga odpowiedniego środka buforującego (np. kwas oleinowy), utrzymującego pH utleniającej farby w granicach 9,5-10,5. Większość receptur farb do włosów zawiera także środki redukujące (siarczyn sodowy), których zadaniem jest ochrona barwnika przed utlenieniem tlenem powietrza podczas wytwarzania i przechowywania farby. W skład farb do włosów wchodzą   również   rozpuszczalniki, zagęstniki i związki powierzchniowo czynne.

  Zalety naturalnego farbowania

  Od nowoczesnych farb do włosów oczekuje się nie tylko trwałej koloryzacji, ale również zachowania pięknych i zdrowych włosów. Taki efekt umożliwiają naturalne farby do włosów, w recepturach których zadania wielu tradycyjnych składników chemicznych spełniają ekstrakty roślinne. W naturalnych farbach do włosów te najbardziej drażniące i alergenne substancje zastąpiono fitoskładnikami. Najczęściej są to proteiny roślinne. Proteiny pszenne mają właściwości nawilżające. Proteiny sojowe chronią włosy przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Proteiny ryżowe odżywiają włosy, zaś owsiane zmiękczają i uelastyczniają je.

  Trwałość koloryzacji zapewnia powolne uwalnianie barwników i skuteczne ich wchłanianie. W farbach naturalnych proces ten często umożliwiają kwasy owocowe, np. z buraka cukrowego, cytrusów, winogron, jabłek, porzeczek.

  Ze względu na coraz większą liczbę alergii, rynek kosmeceutyków, w tym preparatów naturalnych, szybko się rozwija. Dobrze, że wśród kosmetyków dostępnych wyłącznie w aptekach są również farby do włosów.


  Jeden komentarz do artykułu “Naturalne farby do włosów Color&Soin”

  1. Kilka dni temu słyszałam wiele pozytywnych opinii o naturalnej farbie do włosów. Stosowały ją osoby z różnymi schorzeniami i widziały super efekty. Nie wiem o jakiej dokładnie farbie była mowa – być może właśnie o tej ;)

  Skomentuj