Najlepsze kosmetyki naturalne

Najlepsze kosmetyki naturalne

Wszystko na temat kosmetyków naturalnych.

Wpisy z Kwiecień, 2011

 • Trądzik różowaty i naturalne sposoby leczenia

  Data:
  25 kwietnia 2011
  Dodał:
  Darish
  Dyskusja:
  brak komentarzy
  Kategorie:
  Ciekawostki
  Tagi:

  Schorzenie to dotyczy skóry twarzy. Rozpoczyna się – początkowo przemijającym – rozszerzeniem drobnych naczyń (okres rumieniowy), stopniowo utrwalającym się w miarę postępu choroby. W okresie późniejszym występują drobne grudki (okres grudkowy), a następnie wykwity krostkowe (okres krostkowy) z silnym rozszerzeniem naczyń żylnych i tętniczych skóry twarzy. W końcowych etapach choroby dochodzi do znacznego przerostu tkanek, a zwłaszcza tkanki łącznej i gruczołów łojowych (okres przerostowy, hipertroficzny).

  Trądzik różowaty występuje zwykle u osób w wieku średnim, 30-40 lat, częściej u kobiet niż u mężczyzn.

  Zdaniem wielu specjalistów nie występuje nigdy u młodzieży, w rzeczywistości jednak już u osób w wieku 14-17 lat można zaobserwować jego początkowe objawy (łatwe czerwienienie się skóry twarzy pod wpływem bodźców fizycznych i emocjonalnych).

  Przyczyny trądziku różowatego są bardzo złożone.

  Jak dotąd, nie poznaliśmy dokładnie mechanizmów jego powstawania. Istota zmian polega na zaburzeniach naczynioruchowych dotyczących skóry twarzy, które stanowią także podstawowy czynnik usposabiający. Przemawia za tym ogromny wpływ bodźców neurowegetatywnych i psychicznych (emocjonalnych, stresowych) na występowanie rumienią twarzy, gdzie gra naczyniowa jest najżywsza. Choroba ta częściej dotyczy osób, których cera w dzieciństwie była porównywana do brzoskwini i łatwo czerwieniła się pod wpływem zimna, ciepła czy zmiany nastroju. Do czynników usposabiających i wywołujących trądzik różowaty należą także zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, najczęściej niedokwaśność soku żołądkowego (gastritis hypochlorica) i nawykowe zaparcia, a także zaburzenia wewnątrzwydzielnicze, na co wskazuje najczęstsze występowanie lub nasilanie się zmian w okresie przekwitania u kobiet oraz po stosowaniu środków antykoncepcyjnych. Inne zaburzenia endokrynologiczne, dotyczące na przykład tarczycy, mogą mieć również wpływ na zaostrzanie się choroby.

  Rola stawonoga o nazwie Demodex folliculorum nie jest dokładnie wyjaśniona, chociaż stwierdzono częstszą jego obecność w obrębie zmian trądzikowych. Pewną rolę odgrywają także drożdżaki z rodzaju Pityrosporum, a leczenie skierowane przeciwko nim może powodować ustępowanie zmian.

  Podważany jest obecnie pogląd, że choroba ta związana jest ze stanem łojotokowym skóry, ponieważ dotyczy także osób bez cech łojotoku.

  Pewne znaczenie w powstawaniu trądziku może mieć niedobór witamin, jak również obecność wewnątrzustrojowych ognisk zakaźnych (zęby, zatoki, migdałki, pęcherzyk żółciowy, wyrostek robaczkowy).

  Od czasu wprowadzenia do leczenia Czytaj więcej »