Najlepsze kosmetyki naturalne

Najlepsze kosmetyki naturalne

Wszystko na temat kosmetyków naturalnych.
 • Czy różnią się kosmetyki naturalne od tradycyjnych?

  Data:
  26 stycznia 2011
  Dodał:
  Darish
  Kategorie:
  Ciekawostki
  Tagi:

  Przeciętny konsument ma problem z odróżnieniem prawdziwego naturalnego kosmetyku, od produktu jedynie podającego się za takowy. Wiele firm wykorzystuje dość popularne słowo jakim jest „ekologiczny”, „naturalny”, pomimo bardzo małej zawartości naturalnych składników.

  Kosmetyk prawdziwie naturalny posiada surowce mineralne i roślinne, stosunkowo mało przetworzone. Spośród substancji pochodzenia zwierzęcego dozwolonych w produkcji kosmetyków naturalnych nie ma dużego wyboru, np. lanolina, wosk pszczeli pozyskiwany bez szkody dla zwierząt.

  Najbardziej pożądanymi surowcami są te posiadające certyfikaty świadczące o jego pochodzeniu oraz dopuszczające komponenty do zastosowania w kosmetykach naturalnych. Rośliny powinny pochodzić z upraw kontrolowanych oraz powinny być pozyskiwane w tak zwanych procesach „zielonej chemii”.

  Zasady komponowania kosmetyków naturalnych określają wytyczne  Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy.  Bazując na zasadach wytyczonych przez Komitet, w Europie powstało kilkanaście certyfikacji kosmetyków naturalnych. Jednocześnie i należy stwierdzić – niestety – nie powstała oficjalna europejska certyfikacja.  Organizacje certyfikujące to rzetelne firmy znajdujące się na przykład we Francji Eco-Cert, Niemczech – BDiH, czy Wielkiej Brytanii – Soil Association. Wykonanie certyfikacji w tych organizacjach jest dość kosztowna. Również nie wszystkie firmy produkujące kosmetyki za granicą znają owe instytucje certyfikujące przez co nie korzystają z ich usług. W Polsce taka organizacja nie istnieje.

  Na kontynencie europejskim podejmowane są próby ujednolicenia standardów trzech wyżej wymienionych organizacji certyfikujących kosmetyki naturalne. Przykładem takiej sytuacji jest pojawienie się w najbliższym czasie standardu uzgodnionego pomiędzy niemieckim BDIH, brytyjskim Soil Association, francuskim Eco-Cert, i kilkoma mniejszymi organizacjami. Projekt ma nosić nazwę COSMOS.  Oczywiście jest jeden problem. Pomimo wspólnych standardów, COSMOS  na razie nie  może zaoferować wspólnego logo na opakowaniu. Nadal będą pojawiać się logo różnych instytucji.  Zmianie nie ulegną również opłaty za certyfikacje kosmetyków. Dla wielu małych firm opłaty te stanowią barierę wręcz nie do pokonania, zwłaszcza podczas  pierwszych lat produkcji. Idealnym rozwiązaniem byłoby stworzenie jednej, międzynarodowej organizacji certyfikującej działającej na zasadzie „non for profit”.

  Z myślą o mniej rozwiniętych firmach i ich skromniejszym budżetem, producenci wiodących europejskich marek kosmetyków naturalnych stworzyli nowy certyfikat – NaTrue.  Założycielami tego przedsięwzięcia są: Dr Hauschka, Lavera, Logona, Primavera i Weleda. Wszystkie swoje produkty pojawiające się na rynku, certyfikują oznaczeniem NaTrue. Jest to organizacją non-profit więc certyfikacja w tym przypadku jest tańsza, ale jednocześnie bardziej wymagająca od standardów COSMOS.

  Zasady kompozycji produktów prawdziwie organicznych  i naturalnych są zbliżone,  niezależnie od organizacji jak je określa.

  Oto lista substancji, których pod żadnym pozorem nie powinny doszukać się w składzie kosmetyku oznaczonego mianem naturalnego:

  • pochodne ropy naftowej – wazelina, parafina oraz olej mineralny
  • substancje etoksylowane, czyli nazwy zaczynające się od PEG
  • silikony
  • karbomery
  • aromaty i barwniki syntetyczne
  • glikol propylenowy (propylene glycol)
  • konserwanty nieidentyczne z naturalnymi (np. parabeny)


  4 Komentarze do artykułu “Czy różnią się kosmetyki naturalne od tradycyjnych?”

  1. gdzie mozna szukac takiego certyfikatu? skad mam wiedziec ze cos jest naturalne lub pseudonaturalne?

  2. Jeśli firma posiada odpowiedni certyfikat i zaliczana jest do firm produkujących kosmetyki naturalne, to najczęściej umieszcza certyfikat na naklejce na której podaje również skład produktu. Znaczka należy szukać z tylu opakowania – tam najczęściej się znajduje.

  3. […] Kiedy wybierać kosmetyki naturalne? Zwłaszcza wtedy gdy jesteśmy alergikami a nasza skóra wymaga szczególnej pielęgnacji. Kosmetyki należy wybierać mądrze i zwracać szczególną uwagę na ich skład. Bardzo ważnym elementem są także oznaczenia odnośnie produktu certyfikowanego. O tym jakich oznaczeń należy szukać przeczytasz tutaj. […]

  4. […] Kiedy wybierać kosmetyki naturalne? Zwłaszcza wtedy gdy jesteśmy alergikami a nasza skóra wymaga szczególnej pielęgnacji. Kosmetyki należy wybierać mądrze i zwracać szczególną uwagę na ich skład. Bardzo ważnym elementem są także oznaczenia odnośnie produktu certyfikowanego. O tym jakich oznaczeń należy szukać przeczytasz tutaj. […]

  Skomentuj