Najlepsze kosmetyki naturalne

Najlepsze kosmetyki naturalne

Wszystko na temat kosmetyków naturalnych.

Wpisy z Kwiecień, 2010

 • Stosowanie olejków aromaterapeutycznych

  Data:
  26 kwietnia 2010
  Dodał:
  Darish
  Dyskusja:
  3 komentarzy
  Kategorie:
  Ciekawostki, Kosmetyki naturalne
  Tagi:

  Aromateriapia- terapia zapachem, aromat + terapia; gr. therapeía – leczenie

  Termin pojawił się w XX wieku. Prekursorem był francuz Rene-Maurice Gatefosse, który poparzoną rękę zanurzył w olejku lawendowym. Obecnie aromaterapia to gałąź medycyny naturalnej – sztuka leczenia zapachem.

  Olejki eteryczne to naturalne substancje zapachowe pochodzenia roślinnego. W skład jednego olejku może wchodzić kilkadziesiąt innych związków.

  • Właściwości fizyczne olejków

  Są to najczęściej oleiste ciecze o gęstości mniejszej od gęstości wody i nierozpuszczalne w niej. Najczęściej są bezbarwne, jednak mogą również mieć barwę brunatną, zieloną bądź niebieską. Przy niskich temperaturach mogą ulec zestaleniu. Surowcem to ich wytworzenia są zarówno kwiaty, nasiona, liście, łodygi jak i kora drzew. Pozyskiwanie olejków jest bardzo pracochłonne. Aby uzyskać kilka miligramów olejku często potrzeba tony płatków bądź liści danej rośliny. Dlatego też naturalne olejki eteryczne są tak drogie. Oczywiście znacznie tańsze są produkty syntetyczne bądź te pozyskiwane z roślin ogólno dostępnych jak mięta, rumianek itp.

  • Metody pozyskiwania olejków eterycznych

  Wybór jej zależy od surowca. Olejki można pozyskiwać drogą:

  • Destylacji parą wodną – materiał roślinny po zalaniu wodą poddaje się destylacji w aparaturze. Po pewnym czasie w kolbie, gdzie kondensuje się para wodna i składniki olejku zbiera się produkt docelowy, który następnie zlewa się znad powierzchni wody.
  • Tłoczenie na zimno – polega na mechanicznym wyciskaniu olejku z materiału roślinnego (pozyskujemy w ten sposób np. olejki z owoców cytrusowych)
  • Ekstrakcja – do surowca umieszczonego w naczyniu wlewa się rozpuszczalnik, w którym rozpuszczają się składniki olejku. Rozpuszczalnik odparowuje, a w naczyniu pozostaje mniej lotny olejek.
  • Enfluerage (wymywanie) – metoda ta jest najczęściej stosowana do pozyskiwania olejków z płatków kwiatów. Płatki wykłada się na 12 godzin na szklane płyty pokryte tłuszczem do którego przenika olejek. Po 12 godzinach usuwa się płatki i wysypuje kolejną partię, czynność powtarza się kilkakrotnie. Kolejnym krokiem jest ekstrahowanie z tłuszczu olejku za pomocą alkoholu.

  Przechowywanie olejków
  Olejek przechowuje się w szklanych, ciemnych buteleczkach brązowych bądź granatowych. Pojemniki muszą być szczelnie zamknięte i przetrzymywane w temperaturze pokojowej (18st.C). Opakowanie musi być dokładnie opisane, na etykiecie powinna znajdować się nazwa botaniczna rośliny i wszystkie informacje związane z tą rośliną.
  Najszybciej ulatniają się olejki cytrusowe, natomiast najwolniej te pozyskiwane z drzewa czyli, np. sandałowe, cedrowe, cynamonowe.

  Zasady stosowania olejków (zalecane przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne):

  • używamy tylko tych olejków których zapach najbardziej nam odpowiada
  • mieszanina nie powinna zawierać więcej niż pięć olejków
  • nie stosujemy większych dawek niż te zalecane:

  - od 5 do 10 kropli w kominku aromaterapeutycznym

  - od 10 do 15 kropli do kąpieli w wannie

  - od 15 do 30 kropli rozpuszczony w 50ml oleju roślinnego do masażu, np. oleju ze słodkich migdałów, oleju z awokado, oleju brzoskwiniowego, oleju z pestek winogron, oliwie z oliwek, oleju z jojoba

  • nie stosujemy olejków eterycznych doustnie
  • nie stosujemy nierozcięczonych olejków na skórę
  • przed pierwszym użyciem należy wykonać test 24 godzinny. W łyżce oleju umieszczamy kroplę olejku i rozcieramy mieszankę na ręce lub za uchem.

  Metody stosowania olejków w aromaterapii:

  • Kąpiel:

  Do ciepłej wody wlewamy wybrany olejek aromaterapeutyczny (przed tym wykonujemy prysznic oczyszczający ciało). Kąpiel wpływa na dolegliwości psychiczne, stres, choroby skóry, bóle mięśniowe ale też w celach kosmetycznych np. przy cellulicie, nadmiernej potliwości, przesuszonej skórze. Do wody wkrapiamy od 10 do 15 kropli, czas trwania od 20 do 30 minut. Po kąpieli można zastosować balsam z dodatkiem takiego olejku, który wzmocni dodatkowo lecznicze działanie.

  • Okład, kompres:

  Najczęściej stosowany przy problemach dermatologicznych – łupież/ łojotok. Ciepłe okłady łagodzą nerwobóle, bóle mięśniowe, bóle menstruacyjne, zimne okłady stosujemy przy urazach, obrzękach bólach głowy. Rozpuszczamy od 2 do 5 kropli w miseczce z wodą. Moczymy bawełnianą ściereczkę i przykładamy.

  • Masaż:

  W 30 ml oleju bazowego rozpuszczamy kilka kropli i rozpoczynamy masaż.

  • Pozostałe metody i zastosowania to: inhalacje, kominek aromaterapeutyczny, patpourri.

  Przeciwwskazania:

  • astma,
  • epilepsja (nie można stosować niektórych olejków),
  • przy przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych nie stosujemy olejku geraniowego,
  • osoby z wysokim ciśnieniem nie powinny stosować olejku z rozmarynu, szałwii i tymianku,
  • cytrusowe olejki podnoszą wrażliwość na słońce i mogą powodować powstawanie przebarwień,
  • masaż aromaterapeutyczny nie jest wskazany u osób z chorobami serca, nowotworami, zakaźnych i infekcyjnych, stany zapalne żył (zakrzepica),
  • kobiety w ciąży powinny stosować je bardzo ostrożnie, po konsultacji z lekarzem, szczególnie w 1 trymestrze ciąży. Należy unikać olejku tymiankowego, różanego, lawendowego, miętowego, melisowego, jaśminowego
  • najbardziej drażniąco na skórę wpływają olejki: cynamonowy, z ziela angielskiego, goździkowy, tymiankowy i miętowy.

  Ważnym elementem w aromaterapii jest jakość i pochodzenie olejków.
  Kupowanie olejków bardzo tanich z nieznanych źródeł może spowodować poważne zagrożenie zarówno dla pacjenta, jak i aromaterapeuty. Zakupu olejków najlepiej dokonywać tylko w aptekach. Olejki złej jakości lub sfałszowane syntetyczne czy półsyntetyczne mogą powodować alergie i podrażnienia, a nawet poważne choroby skóry do zmian skóry typu nowotworowego włącznie.

  Nabywanie olejków eterycznych jest wyłącznie kwestią zaufania do dostawcy, który je dostarcza. Dostawca może również polegać na zapewnieniu producenta o jakości olejków.
  Cena może w pewnym stopniu informować o jakości olejku, nie daje ona jednak pełnej gwarancji. Zależy bowiem również od innych czynników, jak uprawa, zbiory oraz ilość surowca, który jest niezbędny dla wyprodukowania danego olejku. W Polsce posiadają gwarancję jakości olejki Dr. Bety, Polleny Aroma, firmy angielskiej Belli-tas, a także znany u nas olejek herbaciany Australian Body Care.

  Masaże, kąpiele, inhalacje, kompresy z dodatkiem olejków eterycznych, można stosować w domu pod warunkiem przestrzegania zalecanej receptury. Należy pamiętać, że olejki są to substancje o dużym stężeniu.

  Zastosowanie kilku kropli za dużo może spowodować groźne powikłania. Zachęcamy Państwa do zapoznania się bliżej z olejkami, ponieważ dobór właściwej mieszanki zapachowej do określonego przypadku i dla konkretnego pacjenta jest podstawowym elementem sukcesu w tej terapii.

  Oto kilka najbardziej popularnych olejków eterycznych, ich otrzymywanie, działanie a także zastosowanie.


  Olejek bazyliowy otrzymywany jest z kwiatów i liści bazylii.
  Działa przeciwdepresyjne, poprawia samopoczucie, antyseptyczne, usuwa zmęczenie, odżywia skórę, pobudza siły obronne organizmu, łagodzi skutki ukąszeń owadów, zwiększa efektywność procesów myślenia.nOlejek bazyliowy znalazł zastosowanie w masażu i kąpieli. Działa łagodząco na bóle i skurcze mięśni, nerwobóle, migreny, bóle reumatyczne, bezsenność, zmęczenie fizyczne i umysłowe, przeziębienia, odżywia skórę poprze udrożnienie porów skórnych. Stosowany jest również w kompresach na ukąszenia i użądlenia owadów (1 kropla łagodzi użądlenie osy) oraz do inhalacji stosowanych w kominkach aromaterapeutycznych przy zmęczeniu umysłowym, braku koncentracji, bezsenności, problemach z gardłem, zatokami, na katar i stany lękowe.
  Olejek bazyliowy można zmieszać z olejkiem neroli, bergamotą, melisą, lawendą bądź majerankiem.

  Olejek bergamotowy otrzymuje się z owoców drzewa bergamotowego. Jego działanie jest silnie antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, ochronne na skórę, oddziałuje bardzo pozytywnie na system nerwowy, pomaga w trawieniu, pobudza apetyt, poprawia oddychanie, przyspiesza gojenie ran. Stosowany w masażu łagodzi napięcia nerwowe, stresy, depresję, zaburzenia trawienia. Relaksujący masaż twarzy i pleców rozprasza obawy i nastraja optymistycznie. Podczas kąpieli łagodzi stany zapalne skóry, trądzik, łojotok, liszaje, wrzody, opryszczki, stany zapalne zewnętrznych organów płciowych, stany zapalne pęcherza, napięcia nerwowe, depresja, apatię i stresy. Kompresy z zastosowaniem olejku bergamotowego stosowane są podczas problemów w trądziku, łojotoku, stanach zapalnych skóry, opryszczki, ranach i skaleczeniach, zapaleniu zewnętrznych organów płciowych. Do inhalacji: stany zapalne gardła, nieprzyjemny zapach z ust, kaszel bronchit (w mieszance z olejem cytrynowym), napięcie nerwowe czy depresje. Można go łączyć z olejkiem cytrynowym, rumiankowym, cyprysowym, lawendowym, jaśminowym, neroli, ylang yłang i jałowcem.
  Nie wolno stosować olejku bergamotowego:
  - bez rozcieńczenia ponieważ może powodować przebarwienia, można używać go w roztworze 1%;
  - bezpośrednio przed korzystaniem ze słońca lub solarium, zaleca się 6 godzin przerwy i dokładne zmycie olejku;
  - dla dzieci poniżej 12 lat.

  Olejek cedrowy otrzymywany jest z drewna cedrowego. Działa silnie antyseptyczne, przeciwwirusowo, przeciwbólowo, moczopędnie, przeciwlękowo, likwiduje infekcje skóry i odstrasza owady. Podczas masażu olejek cedrowy stosuje się przy stanach lękowych, depresji, stanach zapalnych dróg oddechowych, bólach reumatycznych, stanach zapalnych dróg moczowych, cellulitis i otyłościce. Podczas kąpieli: stany lękowe, grypa, przeziębienie, stany zapalne dróg moczowych, oparzenia, stany zapalne skóry, cellulitis, otyłość. Do kompresów: reumatyzm, owrzodzenia, stany zapalne skóry, oparzenia, wypadanie włosów, łupież tłusty, łojotok, trądzik. Do inhalacji stosowany w przeziębieniu i grypie. Ten olejek można mieszać z bergamotą, cyprysem, jałowcem, jaśminem, neroli, rozmarynem.

  Olejek cynamonowy otrzymywany z młodej kory drzewa cynamonowego. Olejek działa silnie antyseptyczne, ściągająco i rozgrzewająco.
  Podczas masażu ma aktywne działanie na przeziębienia, grypę, kaszel, infekcje wirusowe, reumatyzm, zaburzenia krążenia i złe trawienie. Stosując go podczas kąpieli oprócz wyżej wymienionych dolegliwości załagodzimy także stany zapalne skóry. Na kurzajki i infekcje skóry najlepiej jest stosować kompresy z olejku cynamonowego. Cierpiąc na infekcje wirusowe, przeziębienie, grypę, kaszel warto wsiąść 1 kropelkę olejku na chusteczkę i głęboko wdychać. Jest to świetna kuracja w przypadku zapalenia dróg oddechowych. Olejek cynamonowy można mieszać z kolendrą, kadzidłem i olejkami cytrusowymi. Olejek cynamonowy z liści jest znacznie tańszy niż z kory. Ma podobne zastosowanie, dodatkowo stosuje się przy nerwobólach i braku koncentracji. Tego olejku nie należy stosować bez konsultacji z aromaterapeutą. Ma bardzo silne działanie, daje dobre wyniki w zwalczaniu pasożytów skóry (wszy, świerzb) i przewodu pokarmowego.

  Olejek cyprysowy otrzymywany jest z młodych gałązek drzewa cyprysowego. Ma działanie uspokajające, relaksujące, odświeżające, ściągające, dezynfekujące, przeciwbólowe, antyseptyczne, regulujące gospodarkę wodno-tłuszczową, zmniejszające potliwość stóp.
  Zastosowanie do masażu: cellulitis, zaburzenia krążenia krwi, żylaki, skurcze mięśni, drętwienie kończyn, reumatyzm, problemy menopauzy, silna i bolesna menstruacja, napięcie nerwowe, stres, bezsenność, nadmierna potliwość stóp. Do kąpieli: zaburzenia krążenia, skurcze mięśni, pękanie naczyń, reumatyzm, napięcie nerwowe, problemy menopauzy, przeziębienia, hemoroidy, ropnie skórne, starzenie się skóry, przy nadmiernej potliwości stóp. Do kompresów (zimnych): stany zapalne skóry, egzemy, rany i skaleczenia, ropnie skórne, żylaki, świeże siniaki, pękające naczyńka krwionośnych. Do inhalacji: napięcia nerwowe, stresy, zapalenie krtani, kaszel, przeziębienia, rozdrażnienie w czasie menopauzy, astma. Olejek cyprysowy można mieszać z bergamotą, szałwią, jałowcem, lawendą, cytryną, pomarańczą, drzewem sandałowym.

  Stosując olejek cyprysowy na hemoroidy trzeba stosować go w czystej postaci. Może powodować ból, ale pomaga. Inhalacje można przeprowadzić stosując kominek aromaterapeutyczny.

  Olejek cytronelowy. Otrzymuje się go z rośliny zwanej palczatką kosmatą, jest to rodzaj zioła.
  Jego działanie jest antyseptyczne, przeciwbólowe, przeciwgrzybiczne, przeciwgorączkowe i uspokajające. Stosowany podczas masażu działa na napięcia nerwowe, problemy menopauzy, stany lękowe, napięcia mięśni po intensywnym treningu u sportowców. Odpowiednio rozcieńczony nadaje się do masażu brzucha w przypadku zaburzeń trawienia. Do kąpieli: napięcie nerwowe, depresje, problemy menopauzy, stany zapalne skóry, rany, egzemy, nieprzyjemny zapach potu. W kompresach skutecznie zadziała leczniczo na stany zapalne skóry, trądzik, wrzody, rany, egzemy -do inhalacji: napięcia nerwowe, depresje, stany lękowe, apatie. Można mieszać olejkiem różanym, sandałowym i rozmarynowym.

  Olejek cytrynowy otrzymuje się poprzez wyciskanie skórek owoców drzewa cytrynowego czyli cytryn. Olejek ten znalazł zastosowanie w masażu działając dobrze na nadciśnienie, ociężałość umysłowa, napięcie nerwowe, reumatyzm, przeziębienie, żylaki, pękające naczyńka krwionośne. Dodawany podczas kąpieli pomaga na nadciśnienie, napięcie nerwowe, apatia, reumatyzm, stany zapalne skóry, łupież, egzema, opryszczki, żylaki, problemy menopauzy. Jego działanie jest antyseptyczne, odświeżające, odkażające, wzmacniające, poprawia ukrwienie, odstrasza owady. Stosowanie kompresów z olejkiem cytrynowym pomaga na stany zapalne skóry, trądzik, opryszczki, żylaki. Przeprowadza się także inhalacje, które dobrze działają na przeziębienia, napięcia nerwowe i nadciśnienie. Olejek cytrynowy można łączyć z rumiankiem, eukaliptusem, kadzidłowcem, jałowcem, neroli i ylang ylang. W przypadku ukąszeń owadów olejek stosujemy bez rozcieńczania. 2% roztwór olejku w czystej wodzie zatrzymuje również drobne krwawienia.

  Olejek z drzewa krzewu herbacianego
  otrzymujemy z liści drzewokrzewu herbacianego. Należy zauważyć, że drzewokrzew nie ma nic wspólnego z krzewem herbacianym. Jego działanie jest najbardziej antyseptyczne, działa również przeciwbakteryjne niszcząc bakterię Propinibacterium acne powodującą problemy z trądzikiem. Jego działanie jest również przeciwgrzybiczne, rzedwwirusowe i uspokajające. W masażu działa na przeziębienia, grypę, podniecenie nerwowe, histerię, nerwobóle, wrastające włosy. Podczas kąpieli na infekcje skóry, grzybice, kurzajki, brodawki, trądzik, infekcje narządów płciowych (grzybice, pleśniawki), poparzenia. Natomiast do kompresów podczas stanów zapalnych skóry, grzybicach, drożdżycach, stanach zapalnych narządów płciowych, kurzajkach i trądziku. Olejek z drzewa krzewu herbacianego stosuje się w inhalacjach podczas przeziębienia, zdenerwowania, szoku bądź infekcji wirusowych. Olejek można stosować również bez rozcieńczenia na krostki trądzikowe, ukąszenia, użądlenia owadów, nadżerki i pęcherzyki, a także przy opryszczce. Drobne oparzenia po obfitym spłukaniu zimną wodą smarujemy również nie rozcieńczonym olejkiem. Ze względu na właściwości antyseptyczne i grzybobójcze rozcieńczony olejek herbaciany stosujemy do masażu stóp. Przed zabiegiem woskowania, czyli usuwania zbędnego owłosienia, w celu zmniejszenia bólu można zastosować rozcieńczony olejek. Wykonujemy to dodając 10 ml olejku na 1 litr wody. Olejek ten stosowany po woskowaniu zapobiega infekcji bakteryjnej.

  Olejek z drzewa różanego otrzymuje się jak sama nazwa wskazuje z drzewa różanego.
  Nie jest on tak popularny jak olejek różany otrzymywany z płatków róży. Jest stosowany przede wszystkim przy uporczywych bólach głowy.

  Olejek różany jak już wcześniej wspomniałam otrzymuje się z płatków róży (Rosa damascena). Najbardziej cenny olejek pochodzi z Doliny Róż w Bułgarii. Olejek różany ma działanie
  Antyseptyczne, leczy niewydolność wątroby, obniża ciśnienie krwi, przeciwbakteryjne, przeciwbólowe, przeciwdepresyjne, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe, reguluje pracę serca w przypadku arytmii, uspokaja. W masażu łagodzi napięcia nerwowe, depresję, stres, bezsenność, bóle głowy, nadciśnienie, arytmię, zaburzenia krążenia, wrzody żołądka na tle nerwicowym, obstrukcję, nudności, bezpłodność, zaburzenia menstruacji, infekcje zewnętrzne i wewnętrzne, starzenie się skóry oraz rozstępy. Stosowany podczas kąpieli pomoże w wyżej wymienionych schorzeniach oraz przy martwicy skóry, przesuszeniu jej, ranach, poparzeniach i różnego rodzaju podrażnieniach. Aplikowany na kompresy olejek z drzewa różanego łagodzi podrażnienia skóry, spowalnia starzenie się skóry, łagodzi poparzenia, dobrze działa na rozstępy, daje świetny efekt przy zmęczonych i zaczerwienionych oczach. Podczas inhalacji wspomaga leczenie bezsenności, depresji, bólów głowy, nadciśnienia, zaburzeń krążenia, wrzodów żołądka, nieregularności miesiączek. Uspokaja i poprawia samopoczucie. Można go mieszać z większością olejków. Natomiast nie wolno stosować w pierwszych miesiącach ciąży. Nie należy również używać go bez konsultacji z aromaterapeutą.

  Olejek eukaliptusowy uzyskuje się z wiecznie zielonego drzewa eukaliptusowego. Może ono osiągać nawet do 25 metrów wysokości. Zawarty w cukierkach, syropach, pastach do zębów i kropli działa antyseptycznie. Jego działanie jest również przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, regeneracyjne, przeciwgorączkowo. Podczas masażu rozgrzewa i rozluźnia mięśnie, działa wykrztuśnie, ma zastosowanie w przypadku przeziębienia, grypy i kłopotów z oddychaniem, wmasowany w stopy ułatwia sen. Warto zastosować olejek eukaliptusowy do kąpieli kiedy dopada Cię grypa, przeziębienie, kłopoty z oddychaniem, biegunka bądź zadrapania. Do kompresów w stanach zapalnych skóry, bólach reumatycznych przy ranach i zadrapaniach. Podczas inhalacji wspomaga leczenie grypy, przeziębienia, kaszlu i brak koncentracji. Olejek można mieszać z lawendą, cytryną, melisą, palczatką, sosną, różą.

  Olejek geraniowy (pelargoniowy) uzyskuje się z całej rośliny pelargonii. Działa bakteriobójczo, owadobójczo, uspokajająco, relaksująco, reguluje krążenie krwi i limfy, moczopędnie, przeciwdepresyjne, zmniejsza obrzęki. Podczas masażu jest w stanie wspomóc leczenie takich dolegliwości jak cellulitis, otyłość, napięcie nerwowe, zaburzenia seksualne, menopauza, bóle menstruacyjne, cukrzyca i zaburzenia krążenia. Warto zastosować go do kąpieli cierpiąc na trądzik, zaburzenia w krążeniu, zaburzenia seksualne, menopauzę, przeżywając wysokie emocje, zaburzenia gastryczne, cierpiąc na wrzody, infekcje skóry, łupież, rany, grypę czy przeziębienie. Dodawany do kompresów wspomaga walkę z infekcjami skóry, trądzikiem, wrzodami, różnego rodzaju ranami, obrzękami. Cierpiąc na napięcia nerwowe, depresję, zmiany nastroju, przeziębienie, grypę bądź zaburzenia seksualne warto zastosować inhalację z olejkiem geraniowym. Można go mieszać ze wszystkimi olejkami. Olejku geraniowego nie należy stosować równocześnie z tabletkami antykoncepcyjnymi. Nie powinny używać go również dzieci poniżej 6 roku życia.

  Olejek imbirowy. Olejek uzyskiwany jest z wysuszonego kłącza imbiru lekarskiego. Działa antyseptycznie, przeciwbólowo, również zwiększa apetyt. W masażu działa na zatrucia pokarmowe, złe trawienie, reumatyzm, bóle mięśniowe, bóle pourazowe, przeziębienia, bóle gardła, brak apetytu, alkoholizm. Zastosowanie podczas kąpieli ma takie samie działanie. Stosowany w kompresach pomaga leczyć reumatyzm, bóle mięśniowe i bóle gardła, natomiast w inhalacjach skutecznie działa na przeziębienia a także na problem alkoholizmu. Olejek imbirowy można mieszać z olejkiem cytrusowym i korzennym.

  Olejek jałowcowy znajduje się w owocach z jałowca i jagód. Jego działanie jest antyseptycznie, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, uspokajające i relaksujące, przeciwbólowe, ściągające, moczopędne, regenerujące. Zastosowany w masażu dobrze działa na wyczerpanie umysłowe, zaburzenia i bóle menstruacyjne, bezsenność, otyłość, cellulitis, rozstępy skóry, żylaki, bóle reumatyczne i bóle mięśniowe. Stosowany do kąpieli działa na wyczerpanie umysłowe i fizyczne, bezsenność, zaburzenia menstruacyjne, nadciśnienie, stany zapalne skóry, zapalenie dróg moczowych, bóle reumatyczne, trądzik, łupież, egzeme, hemoroidy, żylaki, cellulitis, otyłość. Kompresy dobrze działają na zapalenia skóry, trądzik, żylaki. Cierpiąc na zmęczenie, bezsenność czy na nadciśnienie warto zastosować inhalację z olejku z jałowca. Olejek ten można mieszać z bergamotą, cyprysem, pelargonią, lawendą, rozmarynem, drzewem sandałowym. Olejku jałowcowego nie należy stosować w okresie ciąży i przy chorobach nerek.

  Olejek z kadzidłowca otrzymuje się z żywicy w miejscach gdzie występują uszkodzenia kory kadzidłowca. Działa przeciwbólowo, rozgrzewająco, wzmacniająco, przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczne. Użyty do masażu dobrze działa na depresje, napięcia nerwowe, zaburzenia krążenia, reumatyzm, trudności z oddychaniem, sucha i starzejąca się skóra, natomiast dodanie kilku kropel do kąpieli załagodzi zranienia skóry, nerwobóle, bóle reumatyczne. Podczas inhalacji uspokaja system nerwowy, ułatwia oddychanie, rozjaśnia umysł. Przy zastosowaniu kompresów możesz wspomóc leczenie zranień i wysuszonej skóry a także jej stanów zapalnych.
  Można go mieszać ze wszystkimi olejkami.

  Olejek kamforowy można otrzymać z korzeni i drewna kamforowego. Ten olejek również działa antyseptyczne, przeciwbólowo, rozgrzewająco i uspokajająco. Można stosować go podczas masażu. Korzystnie działa na depresję, bezsenność, zaburzenia gastryczne, grypę, kaszel, zapalenie ucha i zatok, reumatyzm, trądzik, stany zapalne skóry. Dodany do kąpieli ma takie same działanie. Kompresy z dodatkiem olejku kamforowego mają korzystne na stłuczenia, rany, oparzenia, stany zapalne skóry, wrzody, reumatyzm, bóle mięśniowe i obrzęki, jednak te leczymy kompresem zimnym. Mając złe samopoczucie, cierpiąc z powodu przeziębienia, zapalenia zatok warto wykonać inhalacje z dodatkiem olejku. Można go mieszać z olejkiem neroli i z kadzidłowca.

  Olejek lawendowy otrzymujemy z kwiatów i łodyg lawendy. Działa antyseptyczne, uspokajająco, przeciwbólowo, przeciwdepresyjne, przeciwzapalnie, uodpornia organizm na bakterie, grzyby. Olejek ten nadaje się dla każdego, ma wiele zalet – może być składnikiem wszystkich mieszanek, usuwa wszelkie nadwyżki i uzupełnia braki; jest dobrym „towarzyszem podróży”; może być stosowany w czystej postaci. Olejku lawendowego nie należy stosować w pierwszych miesiącach ciąży, szczególnie po przebytym poronieniu.

  Olejek melisowy oczywiście otrzymamy z ziela melisy lekarskiej. Jego działanie jest kojące, przeciwbólowe, uspokajające i antyseptyczne. Podczas masażu łagodzi napięcia nerwowe, depresję, histerię, bezsenność, zaburzenie krążenia, problemy menstruacji, problemy menopauzy, reumatyzm, infekcje gardła, półpasiec. Dodawany do kąpieli działa korzystnie na napięcia nerwowe, histerię, lęki, nadciśnienie, problemy menstruacji i menopauzy, infekcje bakteryjne i grzybice skóry, półpasiec, opryszczkę i liszaje. Mając problemy z zaburzeniami emocjonalnymi, zmęczeniem czy infekcjami gardła warto sięgnąć po inhalacje z użyciem olejku z melisy. Olejek można łączyć z olejkiem z pelargoni, jałowca, neroli, ylang ylang. Olejek melisowy dobry jest przede wszystkim dla starszych osób. Masaż pleców z zastosowaniem oliwki z melisą ma działanie silnie uspokajające. Masaż brzucha daje świetne efekty przy zaburzeniach miesiączkowania.

  Olejek miętowy powstaje z liści i niektórych części kwiatów mięty. Działa odświeżająco, orzeźwiająco, antyseptyczne, przeciwbólowo, poprawia także samopoczucie. Zastosowanie w masażu: bóle głowy, przeziębienia, grypa, zmęczenie, wzdęcia, kolka jelitowa, napięcie nerwowe. Podczas kąpieli: bóle głowy, przeziębienie, grypa, podrażnienia, napięcie nerwowe, stany zapalne skóry, ukąszenia owadów, zaburzenia gastryczne. Podczas inhalacji: bóle głowy, przeziębienia, kaszel, napięcie nerwowe, zmęczenie, stan zapalny zatok. Olejek miętowy można mieszać z melisą i majerankiem. Olejku miętowego nie należy stosować w pierwszych miesiącach ciąży.

  Olejek majerankowy otrzymuje się z majeranku ogrodowego. Jego działanie jest przeciwbólowe, uspokajające a nawet przeciwdepresyjne. Podczas stosowania w masażu łagodzi problem bezsenności, nadciśnienia, bólów głowy, nerwobóle, astmę, urazy mięśni i bóle miesiączkowe. Dodatek kilku kropli do kąpieli wspomaga walkę z bezsennością, zmęczeniem, bólami głowy, przeziębieniem, zdenerwowaniem bądź reumatyzmem. Cierpiąc na nadciśnienie, bezsenność, zmęczenie, ból gardła, katar bądź przeziębienie warto skorzystać z inhalacji z dodatkiem olejku majerankowego. Można go bezproblemowo mieszać z bergamotą, rumiankiem, cyprysem, lawendą, rozmarynem. Inhalacje są niezwykle skuteczne w leczeniu zapalenia oskrzeli i zatok.

  Olejek z gałki muszkatołowej otrzymujemy z rozdrobnionych nasion drzewa muszkatołowego. Działa uspokajająco, rozluźniająco, przeciwdepresyjnie, dezynfekująco, przeciwbólowo i przeciwstresowo. Bezproblemowo można go stosować podczas masażu na bóle mięśni, bóle reumatyczne, bezsenność, stres, zmęczenie i zdenerwowanie. Do kąpieli na bóle mięśni, bóle reumatyczne, bezsenność, stres, zdenerwowanie, zakłócenia w pracy serca, wypadanie włosów
  oraz podczas inhalacji na bezsenność, stres, napięcie nerwowe, zmęczenie. W przypadku dzieci olejek muszkatołowy należy stosować zamiast olejku szałwiowego. Olejek ten jest przede wszystkim olejkiem poprawiającym samopoczucie. Świetnie nadaje się po rozcieńczeniu do dezynfekcji ran.

  Olejek pomarańczowy jest to olejek bardzo tani. Pozyskuje się go ze skórki pomarańczy słodkiej. Jego działanie jest antyseptyczne, uspokajające, przeciwdepresyjne i ściągające. Stosowanie go podczas masażu inhalacji czy kąpieli przynosi jednakowe skutki, czyli łagodzi napięcia mięśni, napięcia nerwowe, bezsenności i problemy na tle depresyjnym. Olejek z owoców pomarańczy leczy zaparcia i niestrawność, łagodzi zgagę działając rozkurczowo. Olejku pomarańczowego nie wolno stosować bezpośrednio przed korzystaniem ze słońca i solarium.

  Olejek neroli otrzymujemy pąków kwiatów pomarańczy gorzkiej. Działa uspokajająco i dezynfekująco. W masażu pomaga na depresje, napięcia nerwowe, zaburzenia menopauzy, bezsenność oraz chroniczne obstrukcje. Podczas kąpieli oprócz wyżej wymienionego działanie łagodzi także „pękające” naczynia krwionośne. W czasie inhalacji działa korzystnie na napięcia nerwowe, histerię, depresje. Olejek ten ma silny zapach, jest drogi, jednak znakomicie nadaje się do regeneracji skóry.

  Olejek Petitgrain uzyskuje się z gałązek i liści pomarańczy gorzkiej. Jego działanie jest łagodnie pobudzające, odświeżające, kojące, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i antystresowe. Podczas masażu wywiera pozytywne działanie na depresję, stres, bezsenność, zmęczenie oraz ogólny niepokój. Dodając kilka kropli do kąpieli wspomaga załagodzenie objawów depresji, stanów lękowych, trądziku i grzybic stóp. Warto wykonać kompresy z olejku Petitgrain cierpiąc na trądzik i grzybice stóp. Będąc w procesie rekonwalescencji bądź cierpiąc na depresję i bezsenność warto zastosować inhalację z ów olejku.

  Olejek rozmarynowy jest jednym z najcenniejszych olejków. Otrzymuje się go z kwiatów rozmarynu. Działa pobudzająco, antyseptycznie, przeciwbólowo, przeciwstresowo. Stosowany w masażu i inhalacji efektywnie działa na zmęczenie fizyczne i umysłowe, zaburzenia pamięci, oziębłość seksualną, zaburzenia krążenia i trawienia, zaburzenia pracy serca, zaburzenia
  menstruacji, bóle głowy, bóle mięśni, przeziębienia, grypa, astma, kaszel, cellulitis. Podczas stosowania do kąpieli jego działanie jest takie samo jak wyżej wymienione. Dodatkowo działa korzystnie na infekcje skóry, trudno gojące się rany, łupież, łysienie i trudności z oddychaniem. W kompresach olejek rozmarynowy stosuje się na rany, infekcje skóry, łysienie i łupież. Można go mieszać z olejkiem cedrowym, kadzidłowcem, lawendą, cytryną, miętą.

  Olejek rumiankowy jest jednym z najdelikatniejszych olejków. Otrzymuje się go z koszyczki kwiatowej rumianku. Działanie olejku rumiankowego jest uspokajające, kojące, przeciwzapalne, przeciwbólowe. Podczas masażu załagodzone zostają napięcia nerwowe, bezsenność, depresja, zdenerwowanie, bóle głowy i zębów, bóle mięśni, reumatyzm, zaburzenia gastryczne, niestrawność, wzdęcia i kolka, brak apetytu, wrzody żołądka. Warto dodać kilka kropel do kąpieli w momencie kiedy borykamy się z wyżej wymienionymi schorzeniami oraz łuszczycą, trądzikiem, wypryskami, alergią skóry oraz pękaniem naczyń krwionośnych. Cierpiąc na różnego rodzaju stany zapalne i uczulenia skóry, mając oparzenia, „popękane” naczynia krwionośne, łupież, podrażnienia, rany, zapalenie ucha, zapalenie spojówek bądź problem z pękaniem brodawek sutkowych warto zastosować kompresy z olejkiem rumiankowym. Natomiast w przypadku inhalacji warto nimi leczyć depresje, stresy, bezsenność, bóle głowy oraz zaburzenia cyklu miesiączkowego. Olejek rumiankowy można mieszać z bergamotą, pelargonią, lawendą, cytryną, majerankiem, neroli i różą.

  Olejek szałwiowy otrzymujemy ze świeżego kwiatostanu szałwii. Jego działanie jest przeciwzapalne, uspokajające, przeciwbólowe, rozkurczowe oraz rozgrzewające. Opóźnia również starzenie skóry, zmniejsza wypadanie włosów i poprawia samopoczucie. W masażu działa na napięcia nerwowe, depresje, nadciśnienie, zaburzenia cyklu menstruacji, problemy z menopauzą. Podczas kąpieli działa jak wyżej oraz dodatkowo wspomaga leczenie stanów zapalnych skóry, łysienia i spowalnia starzenie się skóry. Ciepły kompres jest odpowiedni w celu złagodzenia bóli miesiączkowych, przy stanach zapalnych skóry, starzeniu się skóry. Wskazaniem do inhalacji są takie same schorzenia jak w przypadku kąpieli. Można go mieszać z pelargonią, jaśminem, jałowcem, lawendą, drzewem sandałowym. Olejku tego nie należy stosować w czasie ciąży. Nie powinny używać go także dzieci.

  Olejek z drzewa sandałowego otrzymuje się z kory ów drzewa. Działa kojąco, uspokajająco, antyseptycznie, przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo. W masażu działa na napięcia nerwowe, bezsenność, zaburzenia cyklu menstruacji, problemy w okresie menopauzy, zaburzenia gastryczne, czkawkę na tle nerwowym, nudności, zgagę, podrażnienia gardła, katar i kaszel. Podczas kąpieli działa również na wyżej wymienione dolegliwości oraz zapalenie skóry, grzybice, trądzik, podrażnienia skóry, zapalenie pęcherza moczowego. Cierpiąc na zapalenia skóry, wypryski, sucha i popękaną skórę bądź suchy łupież warto zastosować kompresy z olejku z drzewa sandałowego. Inhalacje pomagają w tych samych schorzeniach jak w przypadku masażu oraz przy zapaleniu gardła, krtani i oskrzeli.

  Olejek ylang ylang otrzymujemy z kwiatostanu drzewa ylangowego. Jego działanie jest uspokajające, antyseptyczne, przeciwdepresyjne i przeciwzapalne. Zastosowanie do masażu, kąpieli i inhalacji jest takie samo. Doskonale działa w przypadku depresji, zaburzeń krążenia, nadciśnienia i stanów lękowych. Olejek zmniejsza przetłuszczanie się skóry i wypadanie włosów. Ma bardzo silne działanie. Jego stosowanie należy skonsultować z aromaterapeutą. Nie należy stosować więcej niż 2 krople na zabieg. Nie powinny używać go dzieci poniżej 12 roku życia.

 • Naturalne maseczki do twarzy i włosów

  Data:
  18 kwietnia 2010
  Dodał:
  Darish
  Dyskusja:
  1 komentarz
  Kategorie:
  Zrób to sama
  Tagi:

  Najprostszą maseczkę do włosów bądź twarzy można samodzielnie wykonać z produktów znajdujących się w niemal każdej kuchni. „Serce domu” to skarbnica upiększających produktów. Warto poznać ich moc.
  Jajka i olejek rycynowy to doskonałe preparaty do wykonania domowej maski do włosów. Może nie w każdym domu znajduje się olejek, jednak to nic straconego, ponieważ tego typu preparat dostaniemy w aptece za około 3 złote.

  W ten sposób wykonamy maseczkę do suchych włosów.
  Warto dodać także kilka kropli cytryny. Mieszankę nakładamy na suche włosy (tuż przed umyciem). Maskę trzymamy na głowie przez 30 minut.

  Jeżeli znacie inne maseczki stosowane na włosy i godne polecenia, zapraszam do dzielenia się przepisami w komentarzach :)


  Wygładzająca maseczka białkowa
  Do jej wykonania potrzebujemy dwa białka oraz kilka kropel soku z cytryny. Z białek ubijamy  pianę i dodajemy sok z cytryny. Otrzymaną maskę nakładamy na 10 minut na twarz, następnie zmywamy wodą. Po zastosowaniu tego typu domowej maski skóra jest napięta i idealnie wygładzona. Oczywiście sok z cytryny zawiera kwasy owocowe dlatego, jeżeli Twój skóra jest wrażliwa – zrezygnuj z tej maski.

  Maseczka z bananów
  Potrzebne będą nam 3 banany i 3 łyżki śmietany. Banany rozgniatamy na papkę, dodajemy śmietanę. Otrzymaną mieszankę nakładamy na około 15 minut na twarz. Po upływie czasu dokładnie zmywamy. Maseczkę tę możemy także nałożyć także na ciało. Doskonale spisze się na łokcie bądź kolana, ponieważ działa zmiękczająco i wygładzająco.

  Maseczka marchewkowa
  Marchew średniej wielkości, ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Następnie dodajemy łyżeczkę mąki ziemniaczanej oraz jedno żółtko. W momencie kiedy mieszanka jest zbyt rzadka, musimy dodać odrobinę mąki. Maseczkę należy nałożyć na 5 minut, następnie zmywamy letnią wodą. Po zastosowaniu maski cera będzie wyglądać na zdrowszą i lekko złocistą ze względu na zawartość beta-karotenu.

  Maseczka z cebuli
  Mimo, że jej główny składnik nieco odstrasza zapachem, to również ta maska jest niekiedy stosowana przez wielbicielki sposobów naturalnych na piękniejszy wygląd. Szczególnie polecana jest w przypadku cery trądzikowej. Cebulę należy ugotować i rozgnieść na miazgę, następnie dodać łyżkę mąki kartoflanej. Maskę nakładamy na twarz na 30-40 minut, następnie zmywamy wywarem z rumianku.

  Maseczka z cytryny i mleka
  Do wykonania owej maski potrzebujemy soku z jednej cytryny i dwie łyżki mleka (może być również śmietana). Nakładamy na twarz oraz dekolt. Zmywamy po paru minutach. Skóra staje się rozjaśniona, miękka i bardziej sprężysta.

  Warto pamiętać, że naturalne maseczki nie powodują podrażnień, są wprost idealne i możemy je wykonać w każdej chwili, ze składników znajdujących się w naszej kuchni.

 • Bądź piękna! Wprowadź mleko do domowych zabiegów kosmetycznych.

  Data:
  9 kwietnia 2010
  Dodał:
  Darish
  Dyskusja:
  1 komentarz
  Kategorie:
  Zrób to sama
  Tagi:

  Zabiegi, w których stosuje się mleko znane są od już wieków. W obecnym czasie koncerny kosmetyczne wykorzystują właściwości mleka w produkowanych przez siebie kosmetykach. Czasami jednak nie warto wydawać nadmiaru pieniędzy i płacić za markę, reklamę oraz opakowanie produktu. Równie czyste i cenne właściwości ma mleko, które spożywamy na co dzień.

  Bardzo dobrze znamy historię Kleopatry, która swoją urodę utrzymywaną w doskonałym stanie zawdzięcza właśnie kąpielom w mleku, które nadają skórze niebiańską świeżość i blask.
  Teraz i ty możesz poczuć się tak jak Kleopatra i przenieść się do świata zmysłów. Z pomocą przyjdzie Ci kąpiel z dodatkiem koziego mleka. Działa ono oczyszczająco, nawilżająco i odżywczo. Jego składniki pozostawią skórę przyjemną w dotyku, miękką.

  Jak przygotować kąpiel z mlekiem?
  Szklankę mleka należy delikatnie podgrzać, nie gotować. Podczas gotowania ulatniają się wszelkie cenne właściwości, dlatego należy tego unikać. Do mleka warto dodać od 4 do 6 kropli relaksującego olejku eterycznego, np. różany, rumiankowy, szałwiowy, lawendowy bądź sandałowy. Tak wykonaną mieszankę wlewamy do wanny z wodą w odpowiedniej dla nas temperaturze. Kąpiel relaksacyjna nie powinna trwać dłużej niż 30 minut. Do kąpieli można dodać zamiast mleka koziego – mleko sproszkowane.

  Kąpiel miodowo-mleczna
  Do sporządzenia takiej kąpieli potrzebujemy 50 g miodu i łyżkę soli. Oba składniki rozpuszczamy w 1 litrze ciepłego mleka. Napełniamy wannę wodą i wlewamy wcześniej przygotowaną mieszankę. Ta kąpiel również może być przeprowadzana przez 30 minut. Po upływie czasu, ciało należy spłukać letnią wodą. Tego typu kąpiel można stosować w momencie kiedy skóra jest spierzchnięta i podrażniona.

  Mleko możemy stosować nie tylko do kąpieli, ale również do wykonania maseczek, peelingów bądź demakijażu.

  Maseczka z mleka i marchwi

  Do jej wykonania potrzebne są dwie łyżeczki świeżego soku z marchwi, 2 łyżek mleka w proszku, odrobina oliwy z oliwek. Mieszając te składniki otrzymamy świetną maskę z marchwi i mleka. Możemy stosować ją raz w tygodniu w celu oczyszczenia, zmiękczenia i odżywienia.

  Maseczka mleczno – drożdżowa
  Trzy łyżeczki świeżych drożdży rozpuszczamy w mleku tak, aby powstała papka. Nakładamy ją na twarz i zmywamy po 15 minutach ciepłą wodą. Maseczkę stosujemy raz w tygodniu ze wskazaniem przy cerze z problemem zaskórników.

  Kojąca maseczka mleczna
  Do jej wykonania potrzebujemy pół obranego ze skórki banana i dwie łyżki mleka. Banana rozgniatamy widelcem bądź łyżką na jednolitą masę. Dodajemy dwie łyżeczki mleka i mieszamy. Otrzymaną papkę nakładamy na 10 do 15 minut na twarz oraz szyję. Po upływie określonego czasu zmywamy przegotowaną letnią wodą. Zabieg warto powtarzać dwa razy w tygodniu.

  Mleczny demakijaż – polecany do skóry suchej
  Do miseczki wlewamy mleko i dodajemy kilka kropli oliwki. Płatki kosmetyczne zwilżamy w otrzymanej mieszaninie i zmywamy nimi twarz.

  Mleczny peeling
  Aby go wykonać należy przygotować płatki owsiane i pełnotłuste mleko. Dwie łyżki płatków zalewamy trzema łyżkami mleka i odstawiamy na godzinę. Następnie nabieramy odrobinę powstałej papki na dłoń i delikatnie wmasowujemy w twarz, szyję oraz dekolt. Po wykonaniu peelingu spłukujemy twarz wodą. Tego typu peeling jest odpowiedni nawet przy bardzo wrażliwej lub mocno unaczynionej skórze.

  W drogeriach kosmetycznych dostępne są również gotowe produkty w których ich producenci zastąpili mleko krowie – kozim. Kosmetyki z dodatkiem mleka kozy najefektywniej działają na cerę suchą i zniszczoną. Dlatego też przeznaczone są głównie do takich typów. Kremy i maseczki doskonale wpływają na miękkość, elastyczność i gładkość skóry. Kosmetyki z mlekiem kozim produkuje dobrze znana nam polska firma Ziaja.

  Jeżeli znasz inne przepisy na ciekawe, a przede wszystkim naturalne zabiegi kosmetyczne z udziałem mleka – podziel się nimi w komentarzach! :)